WASHINGTON HIGH SCHOOLS: Panthers bring down TCP in regional title game

AP

Print Article

YAKIMA — The Tri-Cities Prep baseball team entered its game on Saturday against Asotin heavily favored — the Pasco, Wash., school had beaten the Panthers 8-0 in the teams’ only other meeting this year, and was bringing out the big guns this time around, starting a pitcher who’s committed to play at the University of Oregon.

“So we knew Devin (Fry) had to be nearly perfect,” Asotin coach Jim Holman said.

The Panthers’ pitcher almost was. Fry fanned nine and the Asotin High baseball team took down the reigning Washington Class 2B rulers — who hadn’t graduated anybody from last year’s squad — on Saturday, with the Panthers winning a regional final 1-0.

Fry threw a complete-game, two-hit shutout against TCP and, earlier in the day, Asotin got another two-hit shutout on the mound from Noah Renzelman in the Panthers’ 5-0 win over Columbia.

“We set ourselves up for this,” Holman said after his squad improved to 20-5. “We played a brutal nonleague schedule, played bigger schools all spring long, had close games all spring long and time and again competed and found ways to win — and that all paid off today.

“This win today was a culmination of all those things and I’m super proud of their focus and their effort.”

That effort was on display in the opener, when Renzelman fanned 13 without issuing any walks.

“He was dominating (and) in control the whole time,” Holman said of Renzelman. “We didn’t score until the sixth so he had to be nearly perfect for us. And then we finally got some runs for him.”

That happened when Dylan Landrus notched the Panthers’ lone RBI in the opener on a sqeeze play for a 2-0 lead in the sixth.

But offense was even harder to come by in the nightcap: The Panthers’ lone score in that game came on a fourth-inning single by Keaton Caldwell.

“He’s been doing that for us the last month or so,” Holman said of Caldwell. “He’s been in some big situations for us and he came through today. No doubt about it — (that) was probably the biggest hit for us this season.”

Going the distance, Fry finished the second game with nine strikeouts and stranded the tying run in the final inning.

“He was just Devin,” Holman said by way of explanation.

Asotin advanced to the semfinals on Friday at Centralia against Brewster. First pitch is scheduled for 7 p.m.

Asotin 000 003 2—5 2 2

Columbia 000 000 0—0 2 3

Noah Renzelman and Josh Wilkinson. McEachen, Rogers (6) and Frimodt.

Asotin hits — Dylan Landrus 2.

Columbia hits — Frimodt, Rodgers (2B).

———

Asotin 000 100 0—1 4 2

TCP 000 000 0—0 2 0

Devin Fry and Josh Wilkinson. Logan Mercado and Owen Ratala.

Asotin hits — Dylan Landrus, Noah Renzelman, Mason Hurlbert, Keaton Caldwell.

TCP hits — Michael Grewe, Owen Ratala.

Colton, Colfax eliminated

Colton’s baseball team beat Quilcene 9-0 before falling to Odessa 12-2 and suffering elimination during 1B regional action Saturday at W.F. West High at Chehalis, Wash.

In regional action at the 2B level at Wenatchee, Colfax’s baseball team beat Tonasket 2-1 before falling and being eliminated by Brewster 11-1.

SOFTBALLKettle Falls 16, Asotin 1

SPOKANE — Asotin’s season came to an end in the Washington Class 2B District 7 tournament with a blowout loss to Kettle Falls at Franklin Park.

Asotin concluded its season with a 7-16 mark.

“They just clobbered the ball on us,” Asotin coach Corey Mullins said.

Kettle Falls 130 303 6—16 19 0

Asotin 001 000 0— 1 7 5

J. Glover and M. McInelly. Jordyn Nielson and Macy Mullins.

Kettle Falls hits — K. Eslick 4, J. Nelson 2, A. Trenkle 2 (2B), J. Glover (2B), K. Lawrence, M. McInelly, C. Hughes 2, B. Hartwig 5 (2-2B), O. Miller

Asotin hits — McKenzie Adler-Nowaj 2, Caylie Browne 2, Kinsie Miller, Jordyn Nielson, Emily Elskamp.

Chewelah 9, Colfax 6

SPOKANE — Chewelah beat Colfax in a Washington Class 2B District 7 tournament game despite 13 hits from the Bulldogs, who scored half of their runs in the final frame.

TENNISTenwick makes State

YAKIMA — Clarkston High sophomore Kerington Tenwick qualified for the Washington Class 2A state tournament with a dominating 6-2, 6-0 win over Adriana Cordova of Wapato in a regional match at East Valley-Yakima High.

Tenwick, who also made State as a freshman last year, was “very strategic — methodical,” Bantams coach John Kowatsch said.

Clarkston sustained losses in its other two matches, with Coleton Tenwick bowing to Peter Felicijan of Prosser 6-3, 6-0 in boys’ singles and the CHS duo of Colton Dudley and Jason Mai losing a tight battle to Nathan Todavo and Clay Johns of Ephrata 7-6 (7-3), 6-4 in boys’ doubles. Those three Bantams are all seniors.

Pullman duo races to spot in state tournament

YAKIMA — One week after winning the District 7 title, Pullman boys’ doubles partners Tim Watts and Andy He secured a spot in the 2A state tournament with a 6-1, 6-1 regional crossover victory against Malachi Young and Quentin Garretson of Selah.

“I am a bit choked up thinking about this,” Pullman boys’ coach Cody Wendt said. “Tim and Andy are my senior captains and have been with the team as long as I have. They have been dedicated and sportsmanlike, they have each contributed to three league titles in their four years with the Hounds, and I could hardly have asked for a more fitting conclusion to this season or to their high school careers than to take them both to State.”

On the girls’ side, the Greyhounds’ Addison Hawes and Lucy Gao fell 6-4, 6-3 to the Othello pairing of Alyssa Freeman and Janeisse Alvarez.

Watts and He will travel to Seattle’s Nordstrom Tennis Center on the UW campus for the state doubles championships, which will be held Friday and Saturday.

TRACKDistrict meet wraps up

SPOKANE — Pomeroy’s Nikki Halbert had a hand in four Pirate wins — all in the top times in the state — at the Washington Class 1B District 7 meet at Central Valley High over the weekend.

Halbert won the 100 and 200 events and was on the Pirates’ winning 400- and 800- relays. Additionally, Pomeroy’s Sydney Smith and Carmen Gingerich also qualified in four events for the Pirate girls.

Asotin’s girls won the team title outright while the Panther boys tied with Colfax.

STATE QUALIFIERS

Northeast 2B

Boys

Team scores —t1, Colfax and Asotin, 101. 3, NW Christian, 81. 4, Tekoa-Rosalia, 70.5. 5, St. George’s, 50. 6, Davenport, 46.5. t7, Chewelah, Wilbur-Creston and Liberty, 41. 10, Reardan, 34. 11, Kettle Falls, 26. 12, Lind-Ritzville, 13. 13, Mary Walker, 11.

200 — 2, Thomas Martin, Aso, 23.71. 3, Wyatt Weissenfels, Aso, 24.19.

400 — 3, Noah Goeckner, Aso, 52.85. 4, Mark Morgan, Col, 53.80.

800 — 4, Ryley Griffiths, Col, 2:03.00.

1600 — 2, Mason Nicholas, Aso, 4:38.92.

400 relay — 1, Asotin (Jon Warwick/Wyatt Weiseenfels/Carson Benner/Thomas Martin), 45.01. 3, Colfax, 45.65.

1600 relay — 2, Colfax, 3:37.38. 3, Asotin, 3:40.51.

Discus — 3, Magnus Scarano, Aso, 127-11.

Javelin — 3, Dakota Hall, Col, 136-4.

Pole vault — 1, Carson Cloaninger, Col, 12-0. 4, Cole Baerlocher, Col, 10-0.

Long jump — 1, Thomas Martin, Aso, 20-7. 2, Cameron Hiatt, Col, 20-2½. 3, Gabe Ahmann, Col, 19-11.

Triple jump — 1, Cameron Hiatt, Col, 42-9¾. 2, Thomas Martin, Aso, 42-6. 4, Gabe Ahmann, Col, 39-4½.

110 hurdles — 3, William Frye, Aso, 17.31. 4, Bryan Rubin, Col, 17.48.

Long jump — 1, Thomas Martin, Aso, 20-7. 2, Cameron Hiatt, Col, 20-2½. 3, Gabe Ahmann, Col, 19-11. t4, Dakota Hall, Col, 19-10½.

GIRLS

Team scores — 1, Asotin, 168.5. 2, Chewelah, 88. 3, St. George’s, 87. 4, Davenport, 78. 5, Colfax, 72. 6, Kettle Falls, 41. 7, Lind-Ritzville, 31.5. 8, Reardan, 30. 9, Wilbur-Creston, 27. 10, Liberty, 24. t11, NW Christian and Tekoa-Rosalia, 22.

100 — 1, Sydnee Balzer, Aso, 13.22. 4, Kaitlyn Cornish, Col, 13.49.

200 — 3, Sydnee Balzer, Aso, 27.23.

800 — 1, Carmen Eggleston, Aso, 2:25.71.

1600 — 1, Carmen Eggleston, Aso, 5:32.91. 2, Maia Dykstra, Aso, 5:34.48. 4, Chloe Overberg, Aso, 5:47.98.

3200 —1, Chloe Overberg, Aso, 12:10.92. 2, Maia Dykstra, Aso, 12:25.22.

100 hurdles —3, Cassandra Clovis, Aso, 17.65. 4, Averi Mackleit, Col, 18.88.

300 hurdles — 4, Cassandra Clovis, Aso, 52.11.

400 relay — 1, Asotin (Sydnee Balzer/Rilynn Heimgartner/Christine Lovingier/Adrienne Washington), 51.32.

800 relay — 1, Asotin (Cassandra Clovis/Rilynn Heimgartner/Christine Lovinger/Sydnee Balzer), 1:51.90.

1600 relay — 2, Asotin, 4:24.20.

Shot put — 4, Taylor Wilkinson, Aso, 30-1½.

Discus — 1, Samantha Ausman, Aso, 96-4.

High jump — 2, Asher Cai, Col, 4-8. 3, Skye Mackintosh, Aso, 4-8.

Pole vault — 2, Adrienne Washington, Aso, 9-6. 4, Johanna Keller-Tersch, Col, 8-0.

Long jump — 1, Kaitlyn Cornish, Col, 16-9¾.

Triple jump — 1, Adrienne Washington, Aso, 33-8½. 3, Skye Mackintosh, Aso, 32-9½.

SOUTHEAST 1B

GIRLS

Team scores —1, Oakesdale, 184.5. 2, Pomeroy, 105. 3, St. John-Endicott/LaCrosse, 94. t4, Valley Christian and Odessa, 66. 6, Garfield-Palouse, 41. 7, Northport, 33. 8, Almira/Coulee-Hartlin, 31. 9, Republic, 15.5. 10, Selkirk, 15. 11, Columbia, 12. 12, Curlew, 11. 13, Prescott, 9. 14, Wellpinit, 8. 15, Harrington, 6.

100 — 1, Nikki Halbert, Pom, 13.64. 5, Carmen Gingerich, Pom, 14.27.

200 — 1, Nikki Halbert, Pom, 27.80.

400 — 3, Kennedy Cook, Gar-Pal, 1:04.26. 4, Sydney Smith, Pom, 1:05.04.

800 — 2, Anais Mills, Gar-Pal, 2:38.20.

1600 — 2, Anais Mills, Gar-Pal, 5:51.55.

3200 — 1, Anais Mills, Gar-Pal, 12:41.02.

400 relay —1, Pomeroy, (Tiffany Wessels/Sydney Smith/Carmen Gingerich/Nikki Halbert), 0:52.31.

800 relay — 1, Pomeroy (Tiffany Wessels/Sydney Smith/Carmen Gingerich/Nikki Halbert), 1:52.53.

1600 relay —2, Pomeroy, 4:37.96. 5, Gar-Pal, 4:48.26.

Shot put — 1, Destany Herbert, Pom, 35-6. 5, Raelin Borley, Pom, 31-3.

Discus — 3, Destany Herbert, Pom, 102-9.

Pole vault — 1, Alex Bremer, Pom, 7-6. 4, Katie Boyer, Pom, 7-0.

BOYS

Team scores — 1, Valley Christian, 102. 2, Odessa, 85. 3, Republic, 83. 4, Selikir, 77, 5, Wellpinit, 60. 6, St. John-Endicott/LaCrosse, 56. 7, Oakesdale, 46. 8, Pomeroy, 39. t9, Northport and Prescott, 35. 11, Columbia, 24. 12, Curlew, 6. 13, Garfield-Palouse, 3. 14, Harrington, 2.

400 relay — 4, Pomeroy, 0:48.02.

Pole vault — 1, Tanner Bremer, Pom, 13-0. 2, Colton Slaybaugh, Pom, 12-6. 3, Logan Ledgerwood, Pom, 12-0. 4, Rylan Snyder, Pom, 11-6.

Print Article

Read More Sports

The fearlessness of Vasu Sojitra

AP

June 17, 2019 at 10:00 am | BOZEMAN, Mont. — In May, skateboarding legend Tony Hawk shared a video of a man with one leg flipping a skateboard with his crutches while clearing a gap across the street from Owenhouse Cycling in d...

Comments

Read More

Sports log

AP

June 17, 2019 at 10:00 am | On this day ... JUNE 17, 1930 — Willie Anderson of Scotland won the first of his four U.S. Open titles with a one-stroke victory over Alex Smith in an 18-hole playoff at Myopia Hunt Golf Club in ...

Comments

Read More

AREA COLLEGES: Report: Former Irish RB heads to WSU

AP

June 17, 2019 at 10:00 am | PULLMAN — A former Notre Dame running back coming off a big junior-college season is transferring to Washington State, Cougfan.com reported Sunday. Deon McIntosh said he’s enrolling at WSU this s...

Comments

Read More

Bulletin

AP

June 17, 2019 at 10:00 am | JUNE 17 WSU SOCCER CAMPS — Washington State coaches and players will conduct a day camps for girls and boys on June. 17-21 and July 8-12. Information is available at wsucougars.com. JUNE 21 ...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 263-9534
PO Box 159
Sandpoint, ID 83864

©2019 Bonner County Daily Bee Terms of Use Privacy Policy
X