Monday, May 16, 2022
45.0°F

SHS track finishes second at 4A district 1 meet

by TREVAN PIXLEY
Sports Editor | May 13, 2022 9:18 PM

LEWISTON — The Sandpoint track team set personal best marks in 10 different events during day two of the Class 4A district 1 track meet at Lewiston High School.

Perhaps the most notable was junior Rusty Lee breaking his own school record in the 300 meter hurdles.

His previous mark was 39.73 set back on Mar 26 at the Bonners Ferry Invitational. On Friday, he finished the race in 39.66 to qualify for the Idaho Class 4A state track meet on Friday, May 20 at Dona Larsen Park.

Lee also set a personal best in the 110 meter hurdles with a time of 14.56. Which is now a new school record.

Ben Ricks earned a state bid in two more events on Friday, the 800 meters, and the 1600 meters.

He finished first in the 800 with a time of 2:03.47. He also finished first in the mile with a time of 4:32.49.

As a team, the boys finished in second place with a team total of 62 points.

The girls stepped it up even more in the personal best category, setting seven out of the 10 personal best times.

Megan Oulman, Ara Clark, and Payton Betz all set personal best marks in the 1600 meter event.

Oulman earned a state bid by placing first with a time of 5:21.09.

Maren Davidson finished first in the 800 meters event with a season-best time of 2:24.28.

As a team, the girls finished in second place behind Lakeland with a score of 65 team points.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Moscow 79.5. 2, Sandpoint 62. 3, Lakeland 44.5

(Top two individuals, winning relay to state)

100 — 1, John Cornish, Lakeland, 11.74. 2, Weston Saputski, Lakeland, 11.78. 200 — 1, Dylan Rehder, Moscow, 23.03. 2, Terry Edwards, Lakeland, 23.40. 400 — 1, Dylan Rehder, Moscow, 50.07. 2, Terry Edwards, Lakeland, 50.86. 800 — 1, Ben Ricks, Sandpoint, 2:03.47. 2, Isaiah Mitchem, Moscow, 2:03.70. 1,600 — 1, Ben Ricks, Sandpoint, 4:32.49. 2, Emmett Brooks, Moscow, 4:32.63.

110 hurdles — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 14.56. 2, Zachary Skinner, Moscow, 15.16. 300 hurdles — 1, Rusty Lee, Sandpoint, 39.66. 2, Luke McCorkle, Sandpoint, 40.71. 4x100 relay — 1, Moscow (Erik Blaker, Taylor Strong, Leon Hutton, Zachary Skinner), 44.27. 4x200 relay — 1, Lakeland (John Cornish, Richie Thomas, Weston Saputski, Terry Edwards), 1:31.57. 4x400 relay — 1, Moscow (Logan Tate, Sayer Latta, Mohammed Saad, Dylan Rehder), 3:28.71.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Lakeland 79.5. 2, Sandpoint 65. 3, Moscow 37.5.

(Top two individuals, winning relay to state)

100 — 1, McKenzie Palaniuk, Lakeland, 13.30. 2, Chloe Charvier-Soleillet, Lakeland, 13.42. 200 — 1, Addie Kiefer, Lakeland, 27.58. 2, McKenzie Palaniuk, Lakeland, 27.69. 400 — 1, Addie Kiefer, Lakeland, 1:00.64. 2, Peyton Watson, Moscow, 1:02.43. 800 — 1, Maren Davidson, Sandpoint, 2:24.28. 2, Landree Simon, Lakeland, 2:24.59. 1,600 — 1, Megan Oulman, Sandpoint, 5:21.09. 2, Megan Heyns, Moscow, 5:23.05.

100 hurdles — 1, Hannah Marcoe, Moscow, 16.24. 2, Stacey Barker, Lakeland, 17.39. 300 hurdles — 1, Hannah Marcoe, Moscow, 47.55. 2, Destiny Lyons, Sandpoint, 50.12. 4x100 relay — 1, Lakeland (Regan Wright, Michaela Palaniuk, Chloe Charvier-Soleillet, McKenzie Palaniuk), 51.14. 4x200 relay — 1, Lakeland (Michaela Palaniuk, McKenzie Palaniuk, Chloe Charvier-Soleillet), 1:46.93. 4x400 relay — 1, Moscow (Angela Lassen, Megan Poler, Hannah Marcoe, Peyton Watson), 4:09.95.