District tennis roundup: Three Clark Fork doubles teams, plethora of Bulldogs advance in day one action

Print Article

  • (Photo by KYLE CAJERO) Clark Fork sophomore Wesley Simko serves in a boys doubles match against Coeur d’Alene on April 25.

  • 1

    (Photo by KYLE CAJERO) Sandpoint senior Allura Livingston returns serve during a girls in match against Moscow on April 30.

  • (Photo by KYLE CAJERO) Clark Fork sophomore Wesley Simko serves in a boys doubles match against Coeur d’Alene on April 25.

  • 1

    (Photo by KYLE CAJERO) Sandpoint senior Allura Livingston returns serve during a girls in match against Moscow on April 30.

With one day of 3A and 4A district tennis action in the books, three Clark Fork doubles teams and eight Bulldogs advanced to the championship rounds, which will be held today.

Over in 4A action, Sandpoint teammates Jenny Slaveck and Hadley Goodvin will play for the girls singles title. Both girls advanced in dominant fashions: Slaveck didn’t give up a single game, while Goodvin won in straight sets.

Speaking of teams that didn’t concede a game, Sandpoint’s doubles team of Allura Livingston and Tessa Beeman returned to action and rolled to the district championship. The duo is undefeated against district opponents this season.

Their male counterparts Declan Plummer and Christian Story will face Lakeland’s David Durfee and Cody Wilding — who happen to be the only 4A team to beat them this season.

“They reached the finals with their signature power, speed and finesse,” Sandpoint tennis head coach Kent Anderson said. “They definitely have their mojo working.”

Sandpoint’s mixed doubles team of Alana Seifert and Tyler Korn also advanced to the finals.

Clark Fork has three doubles teams in the hunt for state berths: boys Wesley Simko and Blaine Williams; and two girls tandems of Sophie McMahonand Elle Lambert, plus Lily Simko and Ellie Kiebert.

Sandpoint results (girls singles and boys doubles unavailable at press time)

Championship matches

GIRLS DOUBLES: No. 1 Allura Livingston/Tessa Beeman d. Moscow No. 2, 6-0, 6-0. Lakeland No. 2 d. Lily Anderson/Olivia Ramirez, 6-2, 0-6, 6-6.

BOYS SINGLES: Cayden Kindred d. Keng Jaturanont, 6-2, 7-5. No. 1 Derek Wendt d. Cayden Kindred, 6-0, 6-0. Anton Morau d. No. 4 Peter Goebel, 6-4, 6-2. No. 3 Charlie Johnson d. Brady Manko, 6-0, 6-3. No. 2 Nathan Peck d. Charlie Johnson, 6-3, 6-3.

MIXED DOUBLES: No. 2 Alana Seifert/Tyler Korn d. Lakeland No. 1, 6-3, 6-4.

Clark Fork results

Championship matches

GIRLS SINGLES: Elise Andrews (Clearwater Valley) d. Madison Williams, 6-2. 6-1.

GIRLS DOUBLES: Simko/Kiebert d. Clark/Mehler (Grangeville), 6-2, 6-1. Lambert/McMahon d. Asker/Suhr (Grangeville), 6-0, 6-0. Roberts/VanGuten (Grangeville) d. Englehart/Perez, 6-0, 6-0. Dame/Green (Grangeville) d. Dick/Brown, 6-3, 6-2. Roberts/VanGuten (Grangeville) d. Simko/Kiebert, 6-3, 6-3. Kitchen/Roever (Orofino) d. Lambert/McMahon, 7-6 (7-5), 6-1.

BOYS SINGLES: Gabe Kirish (Clearwater Valley) d. Niko Holborn, 6-1, 6-3.

BOYS DOUBLES: Simko/Williams d. Miller/Reid (Culdesac), 6-1, 6-0. Kamalini/King (CDA Charter) d. Simko/Williams, 6-2, 6-4. Cheeley/Tran (CDA Charter) d. Dooley/Englehart, 6-2, 6-4.

MIXED DOUBLES: Gorges/Francis (Clearwater Valley) d. Lambert/Heisel, 6-3, 6-0.

Consolation matches

GIRLS SINGLES: Alleyna Edmondson (Grangeville) d. Madison Williams, 6-1, 6-3.

GIRLS DOUBLES: Clark/Mehler (Grangeville) d. Englehart/Perez, 6-2, 6-1. Bledsoe/Olsen (Grangeville) d. Dick/Brown, 6-1, 7-5. Lambert/McMahon d. Clark/Mehler (Grangeville), 6-0, 6-2. Simko/Kiebert d. Blackwell/Fisher (Grangeville), 6-4, 6-3.

BOYS SINGLES: Niko Holborn d. Carter Hasenoerhl (Orofino), 6-0, 6-2. Issaac Vandomelen (Grangeville) d. Niko Holborn, 6-1, 6-0.

BOYS DOUBLES: Bishop/Ruklic (Grangeville) d. Dooley/Englehart, 7-5, 6-3.

MIXED DOUBLES: Mangun/Francis (Clearwater Valley) d. Lambert/Heisel, 6-1, 6-1.

Editor’s note (3:22 p.m.): An earlier, unfinished version of this article was accidentally published. The article was taken down, then republished with the finished version.

Print Article

Read More Regional Sports

Sandpoint Tennis Academy wraps up another fun-filled week

July 19, 2019 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee The 2019 Sandpoint Tennis Academy camp takes a group photo. Aside from the rotating cast of professionals on hand at the camp, 28 players from around north Idaho participated. ...

Comments

Read More

Thursday Night Men’s Golf League scores

July 19, 2019 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee Elks Thursday Night Men’s Golf League Standings (Second half) As of July 11 1. Elks Pro Shop, 41.5 2. Q-School Flunkies, 40.5 3. Les Schwab Tires, 39.5 T-4. Bonner County Bicycles, 38 T-4. S...

Comments

Read More

Monday Night Golf League standings

July 19, 2019 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee Monday Night Golf League At the Elks Golf Course Standings as of July 15 1. Edward Jones Investments, 276.5 2. Allen’s Electric, 275 3. Water Treatment, 271.5 4. Sandpoint Builders, ...

Comments

Read More

NI Lakers set to host the 2019 Area A American Legion Baseball District Championships

July 18, 2019 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee The NI Lakers U19 (17-6-1) will be hosting for the second year in a row the 2019 Area A District Championships. The Lakers will be entering the tournament as the 2-seed following a defeat this past w...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 263-9534
PO Box 159
Sandpoint, ID 83864

©2019 Bonner County Daily Bee Terms of Use Privacy Policy
X